پنج شنبه ۱۶ تیر ۱۴۰۱ , ۱۴:۳۹:۲۱
avatar avatar avatar
لطفا از طریق پنل تنظیمات تصویر لوگو را انتخاب کنید
نوشته شده در ۱۴۰۱/۱/۱۸ ساعت ۱۳:۲۸
لینک کوتاه مطلب:

استاندار کردستان: مدیرانی که در سروآباد ساکن نشوند تغییر می کنند

جلسه شورای اداری شهرستان سروآباد با حضور دکتر زارعی کوشا استاندار کردستان ، دکتر شیوا قاسمی پور نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی ، یوسف باشی فرماندار شهرستان سروآباد ، امام جمعه ، فرماندهان نظامی و انتظامی ، مدیران استانی و شهرستانی در سالن تبلیغات اسلامی شهرستان برگزار گردید.

استاندار کردستان تاکید کرد: تمام مدیران و مسوولان شهرستان سروآباد چنانچه تا پایان خرداد ماه سالجاری در این شهرستان با خانواده ساکن نشوند جابجا و تغییر می کنند.

استاندار کردستان  در جلسه شورای اداری شهرستان سروآباد اظهار داشت: متاسفانه یکی از مشکلات شهرستان سروآباد عدم سکونت مدیران این شهرستان است که در پایان وقت اداری شهرستان را ترک می کنند.

وی افزود: حل مشکلات شهرستان سروآباد با وقت اداری حل نمی شود و لازم است که مدیران و مسوولان این شهرستان به صورت تمام وقت با خانواده خود در سطح شهرستان ساکن شوند و از تردد و پروازی بودن به شهرهای همجوار مانند مریوان و سنندج خودداری کنند.

استاندار کردستان تاکید کرد: یکی از مصوبات مهم سفر به شهرستان سروآباد و مصوبه استانی سکونت کامل مدیران و مسوولان این شهرستان در خود سروآباد است و مدیران کل استانی باید نسبت به این موضوع توجه ویژه ای داشته باشند.

وی ادامه داد: مدیران و مسوولان شهرستان سروآباد در صورتی که در جایگاه خود ابقا می شوند و یا مدیرانی که تغییر پیدا می کنند یکی از شرایط مدیریتی آنها سکونت در خود این شهرستان است لذا اگر مدیر یا مسوولی در سروآباد ساکن نشود مدیران کل استان نسبت به جایگزینی آنها با نیروهای بومی شهرستان اقدام کنند و یا شرط ابقای مدیران و مسوولان را سکونت در خود شهرستان سروآباد قرار دهند.

زارعی کوشا شهرستان سروآباد را نگین سرسبز استان کردستان و غرب کشور توصیف کرد و افزود: این شهرستان ظرفیت ها و پتانسیل های بسیار خوبی دارد و اگر تاکنون توسعه و پیشرفت نکرده است به دلیل کم کاری و سهل انگاری مدیران و مسوولان استانی و شهرستان نظیر بنده بوده است.

وی اضافه کرد: در فصل خوبی به شهرستان سروآباد سفر کردیم و از آن بازدید کردیم چرا که جلسه توزیع اعتبارات استانی در راه است و تلاش خواهیم کرد با هماهنگی، جمع بندی و کار کارشناسی مدیران کل و مسوولان شهرستانی نسبت به اختصاص اعتبارات به این شهرستان اقدام کنیم و بتوانیم مشکلات مهم این شهرستان را برطرف کنیم.

استاندار کردستان افزود: باید تلاش کنیم شرایط مهاجرت معکوس را در شهرستان سروآباد فراهم کنیم و کسانی که از این شهرستان به حاشیه شهرهای اطراف مهاجرت کرده اند دوباره به این شهرستان برگردند و در سطح این شهرستان ساکن شوند.

وی تاکید کرد: در استانداری کردستان یک جلسه ویژه برای حل مشکلات شهرستان سروآباد برگزار خواهیم کرد و تصمیمات کارشناسی شده خوبی برای رفع مشکلات این شهرستان و توسعه آن خواهیم گرفت.

زارعی کوشا ادامه داد: مشکلات شهرستان سروآباد در حوزه های مختلف گردشگری، راه، آب و فاضلاب، مخابرات، برق رسانی، کشاورزی، بنیاد مسکن، آموزش و پرورش و از همه مهمتر در حوزه بهداشت و درمان پیگیری خواهد شد.

وی با بیان اینکه تم اصلی توسعه شهرستان سروآباد در بحث گردشگری است گفت:  یک کارگروه و کمیته فعال در مرکز استان برای بحث گردشگری شهرستان سروآباد باتوجه به ثبت جهانی منطقه اورامانات که یک افتخاری برای استان کردستان و استان کرمانشاه است، با دبیری خود اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان تشکیل خواهد شد.

استاندار کردستان یادآور شد: شهرستان سروآباد یکی از شهرستان های پرظرفیت استان کردستان است، نگین منطقه ای ما به شمار می رود و امیدواریم بتوانیم از این ظرفیت ها به ویژه در حوزه گردشگری که دارد برای توسعه تمام استان کردستان استفاده کنیم.

در ادامه این جلسه استاندار کردستان به مشکلات مهم شهرستان سروآباد در بحث گردشگری، راهسازی، برق رسانی، مخابرات، نوسازی مدارس، علوم پزشکی، آب و فاضلاب و کشاورزی اشاره کرد و به نوبت از مدیران کل استانی خواست در حوزه های خود نتیجه اقدامات صورت گرفته و دیدگاه ها و نظرات و راه حل های موجود و موانع موجود بر سر راه حوزه های مربوطه را توضیح داده و از انها خواست هرچه سریعتر نسبت به حل مشکلات حوزه کاری خود در شهرستان سروآباد اقدام کنند.

نماینده مجلس: کولبری در بین جوانان باید از بین برود

نماینده مردم شهرستان های سروآباد و مریوان در مجلس شورای اسلامی گفت: یکی از معضلات و مشکلات مهم شهرستان سروآباد بحث کولبری است که باید با برنامه ریزی صحیح و اصولی این معضل از بین برود.

شیوا قاسمی پور بامداد پنجشنبه در جلسه شورای اداری شهرستان سروآباد با حضور استاندار کردستان اظهار داشت: متاسفانه امروز کولبری به یک شغل در بین جوانان این منطقه تبدیل شده است که باید با کار کارشناسی و تصمیمات دقیق و کارشناسی این پدیده شوم از بین برود.

وی با بیان اینکه کولبری در شان مردم استان کردستان نیست تاکید کرد: باید شرایطی را فراهم کنیم که معضل کولبری که به خوراک دشمنان تبدیل شده از بین برود و این مهم با ایجاد اشتغالزایی محقق می شود.

نماینده مردم مریوان و سروآباد در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بیش از ۸۰ درصد جمعیت شهرستان سروآباد در روستاها ساکن هستند گفت:‌ باید شرایطی را فراهم کنیم که روستاییان این شهرستان که در سال های گذشته مهاجرت کرده اند دوباره به محل زندگی خود برگردند و شاهد مهاجرت معکوس در این شهرستان باشیم.

وی به سخت کوشی مردم شهرستان سروآباد اشاره کرد و افزود: مردم این شهرستان بسیار تلاشگر و توانمند و اهل کار هستند به طوریکه بر روی سنگ ها کار کشاورزی می کنند که این مهم نشان دهنده توانایی و همت مضاعف آنها هستند.

قاسمی پور اضافه کرد: در روستای کوچکی مانند دیوزناو مردم آن سالانه بیش ۳۸۰ تن ماهی تولید می کنند که اکنون این ظرفیت به ۷۰۰ تن رسیده است و اگر فاز دوم آن نیز به بهره برداری برسد سالانه یک هزار و ۵۰۰ تن ماهی تولید می کنند که بیانگر تلاش و همت والای این مردم است.

وی با اشاره به نامگذاری امسال به نام تولید دانش بنیان و اشتغال آفرین افزود: مقام معظم رهبری سه سال پشت سرهم است که به تولید اشاره می کنند که بیانگر توجه ویژه ایشان به این مقوله است لذا همه باید تلاش کنیم تولید و اشتغال در این شهرستان رونق بگیرد.

نماینده مردم شهرستان های سرواباد و مریوان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: یکی از مطالبات به حق مردم سروآباد فعال کردن ایستگاه های پمپاژ آب به اراضی کشاورزی و باغی آنها است.

وی تاکید کرد: کمتر شهرستانی وجود دارد که در تولید چند محصول کشاورزی وباغی رتبه نخست را داشته باشد که این مهم نصیب شهرستان سروآباد شده است که در تولید محصولاتی نظیر انار، انگور، انجیر، گردو و گیلاس رتبه برتر استانی را دارد.

قاسمی پور تاکید کرد:‌ راه نجات شهرستان سروآباد توجه به ظرفیت های مهم آن به ویژه در بخش کشاورزی، باغداری و گردشگری است لذا می طلبد مسوولان در این بخش ها توجه ویژه و بیشتری داشته باشند.

باشی فرماندار سروآباد : مهمترین معضل سروآباد مهاجرت است

فرماندار شهرستان سروآباد نیز در ادامه این جلسه اظهار داشت: مهمترین معضل و مشکل شهرستان سروآباد بحث مهاجرت است به طوریکه از جمعیت ۸۰ هزار نفری آن بیش از ۳۰ هزار نفر آن مهاجرت کرده اند.

یوسف باشی افزود: برای توسعه شهرستان سروآباد و ایجاد مهاجرت معکوس در آن باید به محورهای توسعه این شهرستان توجه بیشتری کرد که شامل گردشگری و کشاورزی است.

وی ادامه داد: ۱۴ هزار هکتار اراضی کشاورزی و باغی مستعد در شهرستان سروآباد وجود دارد که بیشترین تولید در استان کردستان را به خود اختصاص داده است ولی متاسفانه در بحث تامین آب کشاورزی با مشکل روبرو هستیم.

فرماندار سروآباد اضافه کرد: علی رغم وجود سه سد بزرگ آبی در پایاپ این شهرستان و ۵۰ کیلومتر رودخانه پرآب سیروان در این شهرستان متاسفانه از سهم حقابه بهره مند نیست و اراضی کشاورزی و باغی با مشکل کمبود آب روبرو هستند.

وی یادآور شد: باتوجه به ظرفیت رودخانه سیروان تولید ماهیان سردآبی در این شهرستان یک ظرفیت بسیار مهم به شمار می رود که در روستای دیوزناو یک مجتمع پرورش ماهیان احداث شده و در حال حاضر فاز دوم آن نیازمند تامین اعتبار است که با اتمام این پروژه اشتغالزایی بسیار خوبی در منطقه ایجاد می شود.

باشی افزود: ثبت جهانی منظر فرهنگی تاریخی اورامانات که بخش زیادی از آن در شهرستان سروآباد قرار گرفته است اتفاق بسیار ارزشمندی بود که زمینه رونق و توسعه هرچه بیشتر صنعت گردشگری در این شهرستان را فراهم خواهد کرد.

امام جمعه سروآباد نیز در ادامه این جلسه اظهار داشت: توجه به منابع طبیعی به ویژه مدیریت آب که امروزه به معضل بزرگی تبدیل شده به طوریکه مردم شهرستان سروآباد بخاطر این مشکل از این شهرستان مهاجرت می کنند.

ماموستا سید عبدالقادر حسینی افزود: شهر سروآباد به عنوان مرکز شهرستان باکمبود آب شرب روبرو است در حالی که با انتقال آب یک چشمه پرآب در روستای بندول به نام ئاو تال می توان این معضل کمبود آب را برطرف کرد.

وی بر ضرورت حفظ منابع طبیعی و محیط زیست تاکید کرد و گفت: لازم است که فرهنگ حفاظت از منابع طبیعی و محیط زیست در بین افراد جامعه پیش از پیش فرهنگ سازی و نهادینه شود.

وی به جاده سروآباد سنندج اشاره کرد و گفت: این مسیر ارتباطی بسیار پرخطر و خطرناک است به طوریکه هر ساله شاهد وقوع حوادث تلخ و ناگواری در این مسیر هستیم و می طلبد که مسوولان نسبت به بهسازی و ایمن سازی و تعریض این مسیر اقدام کنند.

امام جمعه سروآباد ایجاد جاده دسترسی سروآباد به روستای بلبر را خواستار شد و افزود: با ایجاد این پروژه مشکل بسته بودم گردنه ژالانه در فصل زمستان از بین می رود و باعث اتصال سه استان دیگر به این نقطه می شود که می تواند در رونق و شکوفایی این شهرستان تاثیر بسزایی بگذارد.