شنبه ۰۹ مهر ۱۴۰۱ , ۰۲:۳۴:۵۴
avatar avatar avatar
نوشته شده در ۱۴۰۱/۴/۱۸ ساعت ۱۲:۳۴
لینک کوتاه مطلب:

دکتر مدنی : مشكلات شهرستان سروآباد به صورت ويژه پيگيري و بررسي مي شود

شورای اداری شهرستان سروآباد برگزار گردید.

جلسه شورای اداری شهرستان سروآباد با حضور دکتر مدنی معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری به همراه حسن زارعی فرماندار شهرستان سروآباد ، امام جمعه و اعضای شورای تاًمین و مدیران شهرستانی در سالن فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار گردید.

مشكلات شهرستان سروآباد به صورت ويژه پيگيري و بررسي مي شود

معاون توسعه روستایی، مناطق محروم و عشایر ریاست جمهوری در جلسه شوراي اداري شهرستان سروآباد اظهار داشت: در شهرستاني كه رودخانه خروشان سيروان جاري است و در اطراف اين شهرستان سه سد بزرگ (داريان، سد آزاد و سد گاران) قرار گرفته اند واقعا درد بزرگي است كه اين شهرستان با مشكل كمبود آب كشاورزي روبرو است.

سیدامیرحسین مدنی معاون توسعه روستایی، مناطق محروم و عشایر ریاست جمهوری افزود:‌ نيمه تمام ماندن احداث سه ايستگاه پمپاژ آب در اين شهرستان بر روي رودخانه سيروان به صورت ويژه بررسي و پيگيري مي شود و بايد تلاش كنيم اين ايستگاه هاي پمپاژ تكميل شده و كشاورزي منطقه را رونق بخشد.

وي به جاده سنندج سروآباد نيز اشاره كرد و افزود: در طول مسير كه به سروآباد آمديم وضعيت جاده بسيار نامناسب و خطرناك است و حتما بايد اين مسير بهسازي شده و كارشناسان تر به آن توجه كرد.

وي با اشاره به ظرفيت بازارچه مرزي مله خورد در اين شهرستان گفت:‌ وجود اين بازارچه يك ظرفيت براي شهرستان است اما نه در اين حد بلكه بايستي ظرفيت آن افزايش پيدا كند و صادرات به اين بازارچه اضافه شود تا زمينه اشتغال و رونق منطقه را فراهم آورد.

معاون توسعه روستایی، مناطق محروم و عشایر ریاست جمهوری ادامه داد:  تكميل سايت اداري، اجراي طرح هادي در روستاها، ايجاد اشتغال به منظور حذف كولبري در اين شهرستان، توسعه و تجهيز امكانات ورزشي و از همه مهمتر بحث بدهي شهرداري هاي اورامان و سروآباد كه منجر به عدم پرداخت حقوق ومزاياي كاركنان و كارگران اين دو نهاد شده است به صورت ويژه و جدي پيگيري و بررسي مي شود.

معاون توسعه روستایی، مناطق محروم و عشایر ریاست جمهوری با بيان اينكه بازارچه هاي مرزي حل كننده مسئله كولبري نيستند گفت: براي دولتمردان ما، مجلسي ها و مسوولان ما بايد اين مهم جا بيفتد كه اين بازارچه هاي مرزي حل كننده مسئله كولبري در كشور نبوده و از اين به بعد هم با اين شيوه اي كه جلو مي روند مسئله كولبري را حل نخواهد كرد.

وي ادامه داد: موضوع كولبري با رونق اقتصادي با اشتغالزايي و با افزايش صادرات در اين بازارچه هاي مرزي حل مي شود اين بازارچه ها دست بازرگانان و كارگزاران است و ربطي به كولبري ندارند هرچند كه عوايدي نصيب مرزنشينان مي شود.

مدني تاكيد كرد: در اولين جلسه با دكتر مخبر معاون اول رييس جمهور پيرامون اين بازارچه هاي مرزي و كولبري جلساتي را برگزار خواهيم كرد و به صورت ويژه بحث كولبري را پيگيري خواهيم كرد.

وي با اشاره به مشكلات كشور در بخش هاي عمراني و اقتصادي گفت: بخشي از مشكلات به همت خود ما مسوولان است و ربطي به منابع ندارد و بخشي هم بستگي به منابع دارد اما بايد بدانيم كه امروز كشور در شرايط سختي است و منابع ما محدود است.

وي ادامه داد: دولت در سال اول با جراحي اقتصادي كه انجام داد از خودش هزينه كرد سرمايه اجتماعي خودش را هزينه كرد براي اينكه اصلاح اقتصادي در كشور اتفاق بيفتد و خوشبختانه در يك ريل اصولي و اقتصادي قرار گرفته است.

مدني تاكيد كرد: امروز كشور ما به نيروهاي جهادي نيازمند است به اقدامات جهشي نياز داريم و بايد از اين نگاه ها فاصله بگيريم كه شهرستان من، استان من يا روستاي من، همه بايد دغدغه پيشرفت و توسعه همه نقاط كشور را داشته باشيم.

معاون توسعه روستایی، مناطق محروم و عشایر ریاست جمهوری ادامه داد:  تكميل ايستگاه هاي پمپاژ آب بر روي رودخانه سيروان كه نيمه تمام رها شده است بايد به صورت ويژه پيگيري و بررسي شود و مشكل كمبود آب كشاورزي اين شهرستان را با توجه به ظرفيت رودخانه سيروان و سدهاي اطراف برطرف كرد.

وي به مسير سنندج سروآباد نيز اشاره كرد و گفت: در طول مسير شاهد بوديم كه وضعيت اين راه ارتباطي اصلا مناسب نيست و نياز به كار كارشناسي تر دارد و بايد اين مسير بهسازي و اصلاح شود.

مدني افزود: تكميل سايت اداري اين شهرستان يكي ديگر از مشكلاتي بود كه سال هاي سال است كه نيمه تمام مانده است و بايد هرچه سريعتر به اتمام برسد كه با تكميل اين سايت اداري مشكل كمبود فضاهاي اداري برطرف مي شود.

وي بر ضرورت اجراي طرح هادي در روستاهاي سرواباد تاكيد كرد و افزود: اجراي طرح هادي در سطح پنج روستاي اين شهرستان در بين ۷۰ روستاي تابعه يك مشكل جدي است و بايد به صورت ويژه پيگيري و بررسي شود.

معاون توسعه روستایی، مناطق محروم و عشایر ریاست جمهوری با اشاره به افزايش بدهي شهرداري هاي اورامان و سرواباد گفت: اين موضوع بايد به صورت ويژه پيگيري و بررسي شود و شايسته نيست كه كارگران اين نهادهاي خدمتگزار چندماه حقوق دريافت نكرده اند.

فرماندار شهرستان سروآباد نيز در اين جلسه ورود رييس جمهور و هيات همراه  به استان كردستان را مايه خير و بركت دانست و تاكيد كرد: قطعا مصوبات اين سفر در آينده اي نزديك مي تواند زمينه ساز رشد و توسعه استان كردستان و شهرستان محروم سرواباد باشد.

حسن زارعي افزود: شهرستان سروآباد داراي مردماني مرزدار، غيور و مهمان نوازي است كه در طول هشت سال جنگ تحميلي اجازه ندادند يك وجب از خاك كشور عزيز ما به دست دشمنان بيفتد و علاقه و وفاداري خود را به نظام و انقلاب اسلامي همواره نشان داده اند.

وي ادامه داد: قطعا سفر پر خير و بركت رييس جمهور و هيات همراه به شهرستان سروآباد نور اميد را در دل مردم استان كردستان به ويژه شهرستان سروآباد زنده كرد و نويد بخش روزهاي خوبي براي استان و شهرستان خواهد بود.

وي به مشكلات مهم شهرستان اشاره كرد و گفت: وضعيت نامناسب جاده ارتباطي سنندج سروآباد، عدم استقرار برخي از ادارات و دستگاه هاي دولتي در اين شهرستان و كمبود آب شرب و كشاورزي باعث شده آمار مهاجرت در اين شهرستان روبه افزايش باشد.

فرماندار سروآباد اضافه كرد: احداث سه ايستگاه پمپاژ آب بر روي رودخانه سيروان هفت هزار هكتار از مزارع و باغات اين شهرستان را تحت پوشش قرار مي دهد و براي بيش از سه هزار نفر اشتغالزايي ايجاد مي كند.

زارعي ادامه داد: تكميل فاز دوم پرورش ماهيان سردآبي ديوزناو كه براي بيش از هزار نفر اشتغالزايي ايجاد مي كند يكي ديگر از مشكلات مهم شهرستان سروآباد است.

وي افزود: افزايش منطقه حفاظت شده كوسالان و شاهو كه باعث ايجاد مشكلاتي براي روستاها شده و اجرا نشدن طرح هادي در روستاهاي اين شهرستان از ديگر مشكلات مهم شهرستان سروآباد است.

فرماندار سروآباد بر ضرورت ساماندهي بازارچه مرزي مله خورد نيز تاكيد كرد و گفت:‌ باتوجه به ظرفيت بازارچه مرزي مله خورد در اين شهرستان متاسفانه سود آن به شهرستان بر نمي گردد كه اميدواريم قسمتي از سود اين بازارچه به خود شهرستان برگردد.

وي تاكيد كرد: يكي ديگر از مشكلات مهم شهرستان سروآباد بحث كمبود اعتبارات استاني است باتوجه به اينكه تخصيص اعتبارات در شوراي برنامه ريزي استان براساس جمعيت است ميزان اعتبار تخصيص يافته بسيار كم بوده و بايد براساس شاخص محروميت باشد.

در ادامه امام جمعه سروآباد، نماينده دهياران، رييس شوراي اسلامي شهرستان سروآباد، شهرداران سروآباد و اورامان و رييس اداره ورزش و جوانان شهرستان نيز هر كدام در سخناني كوتاه به بيان مهمترين مشكلات و نيازهاي حوزه خود پرداختند.